Stomatologia

5 najważniejszych kroków do ochrony zębów dziecka

 

Ochrona zębów Twojego dziecka w młodym wieku jest szczególnie ważna. Jeśli ich zęby pozostają bez opieki, z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia u nich próchnicy. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci w wieku od 6 do 11 lat i nastolatków w wieku od 12 do 19 lat jest próchnica zębów.

Jeśli u Twojego dziecka rozwinie się próchnica, może ono odczuwać silny ból, mieć problemy z przeżuwaniem i wstydzić się mówić lub uśmiechać. Może to również powodować problemy stomatologiczne u Twoich dzieci w starszym wieku. Aby uniknąć takich problemów, oto pięć kluczowych kroków do ochrony zębów Twojego dziecka:

1. Szczotkowanie i nitkowanie zębów

Kiedy u Twojego dziecka pojawi się pierwszy ząbek, natychmiast zacznij go szczotkować. Zęby mleczne tworzą miejsce dla zębów dorosłych, dlatego ważne jest, aby wcześnie zacząć dbać o zęby. Będziesz również chciała zacząć nitkować zęby, gdy tylko zaczną się stykać. Do czasu, gdy osiągną wiek najbardziej podatny na rozwój próchnicy, będą miały podstawowe podstawy dla dobrego zdrowia jamy ustnej i miejmy nadzieję, że będą w stanie przejść przez te wrażliwe lata bez szwanku.

2. Regularne przeglądy stomatologiczne

Kiedy powinnaś zacząć zgłaszać swoje dziecko na regularne kontrole stomatologiczne? W wieku jednego roku. Tak, czytasz to poprawnie. Chcesz się upewnić, że jak zaczną rosnąć i rozwijać się, mają zdrowe dziąsła i zęby. Podczas ich regularnych przeglądów dentystycznych, upewnij się, że zapytasz swojego dentystę, czy Twoje dziecko potrzebuje ochrony fluorkowej lub uszczelniacza dentystycznego dla swoich zębów, aby lepiej chronić swoje zęby. Więcej informacji na temat uspokajania dziecięcych lęków przed dentystą można znaleźć w artykule: Rodzicielski koszmar: Zabieranie dziecka do dentysty.

3. Odpowiedzialne picie

Niemowlęta często zasypiają, kiedy są karmione butelką z mlekiem lub sokiem. Wielu rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak szkodliwe jest to dla zdrowia jamy ustnej ich dziecka. Niektóre z tych płynów, zwłaszcza soki, są pełne cukru i mogą przylegać do zębów dziecka. Stanowi to pożywkę dla bakterii, które kontynuują życie w jamie ustnej dziecka, co wkrótce może doprowadzić do próchnicy. W niektórych skrajnych przypadkach nierozwiązanie tego problemu może doprowadzić do zahamowania wzrostu i nauki dziecka. Jeśli nadal podajesz dziecku butelkę przed snem, upewnij się, że zawiera ona tylko wodę. Podobnie, jeśli pozwalasz dziecku pić z kubeczka Sippy, a płyny w nim zawarte są cukrowe, może ono również stanąć w obliczu ryzyka próchnicy zębów. Próchnica ta będzie dotyczyć przede wszystkim tylnej części przednich zębów, ponieważ to właśnie tam spoczywa wylewka kubka Sippy. Wszelkie napoje słodzone, które mogą przyczynić się do próchnicy zębów u dziecka, powinny być ograniczone do posiłków, aby ślina wytwarzana przez niektóre pokarmy mogła pomóc w wypłukaniu bakterii z napoju słodzonego.

4. Limit wieku smoczka

Uważa się, że smoczki pomagają zapobiegać zespołowi nagłej śmierci niemowląt i dlatego są dobre, gdy dziecko jest niemowlęciem, jednak w wieku dwóch lub trzech lat stają się niebezpieczne dla zdrowia zębów dziecka. Zbyt częste ssanie smoczka może wpływać na ułożenie górnych i dolnych zębów. Może również wpływać na kształt jamy ustnej dziecka.

5. Ostrożnie z lekami zawierającymi cukier

Wiele syropów na kaszel dla dzieci i innych środków leczniczych ma smak dostosowany do gustu dziecka. Jednak często są one bardzo słodkie. Przyklejają się do zębów dziecka i mogą zwiększać ryzyko próchnicy. Dzieci z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak astma czy problemy z sercem, są bardziej narażone na to ryzyko, ponieważ leczenie konieczne w przypadku tych schorzeń może powodować przerost candidy (drożdży). Może to prowadzić do zakażenia znanego jako pleśniawka jamy ustnej. Jeśli Twoje dziecko przyjmuje leki w trybie ciągłym, porozmawiaj z dentystą o tym, jak często powinnaś myć zęby dziecka. Może być konieczne mycie zębów dziecka nawet cztery razy dziennie.

Żaden z tych kroków nie przyniesie skutku, jeśli nie będziesz stanowczy. Dzieci często walczą z rodzicami, kiedy nadchodzi czas mycia i nitkowania zębów w nocy. Wiele razy rodzice się poddają. Upewnij się, że jesteś stanowczy i każesz swoim dzieciom myć zęby. Nie pozwól im wierzyć, że mają wybór, jeśli o to chodzi. Ich zdrowie jamy ustnej jest ważne. Jeśli zaczniesz powtarzać, jak bardzo jest ono ważne, a dzieci zaczną regularnie szczotkować i nitkować zęby w młodym wieku, będą to kontynuować w miarę starzenia się, co przyczyni się do ich dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Oto kilka sposobów, aby im w tym pomóc:

  • Pomagaj swoim dzieciom dłużej, niż myślisz, że potrzebują pomocy. Być może uda Ci się dotrzeć do płytki nazębnej na ich zębach, do której one nie mogą dotrzeć.
  • Szczotkuj zęby razem z nimi.
  • Często małe dzieci chętniej myją zęby, jeśli mama i tata również myją zęby.
  • Zachęcaj je do mycia zębów, zanim będą zbyt zmęczone, aby to zrobić. Im bardziej są zmęczone, tym bardziej będą rozdrażnione i tym mniej prawdopodobne, że będą chętne do współpracy. Zaangażuj dziecko bardziej.
  • Pozwól mu wybrać w sklepie własną pastę i szczoteczkę do zębów spośród opcji, które zatwierdzisz.

 

Zobacz również